- 35 mm Inner Diameter
- 80 mm Outer Diameter
- 21 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Race Design | Separable Both Directions |
| O.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| I.D. | 35 mm |
| I.D. Outer Race | 70.2 |
| Dynamic Load Rating | 63.8 kN |
| Inside Dia. | 35 mm |
| Outside Dia. | 80 mm |
| Static Load Rating | 61.6 kN |
| Outer Race Diameter | 70.2 mm |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass |
| Fillet Radius | 1.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 61.6 kN |
| Weight | 1.06 LB |
| EAN or UPC | 637410082212 |

