- 50 mm Inner Diameter
- 110 mm Outer Diameter
- 27 mm Width
| Outer Race Diameter | 95 mm |
| Static Load Rating | 86.2 kN |
| Outside Dia. | 110 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| I.D. Outer Race | 95 |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 86.9 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 6500 rpm |
| I.D. | 50 mm |
| Inside Dia. | 50 mm |
| Outer Race Design | Separable Both Directions |
| Cage Material | Brass |
| Static Load Rating [Max] | 86.2 kN |
| Material | Steel |
| O.D. | 110 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 2.54 LB |
| EAN or UPC | 637410082441 |

