- 65 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 33 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 190 kN |
| I.D. | 65 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Outer Race Design | Separable Both Directions |
| Static Load Rating [Max] | 190 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Outside Dia. | 140 mm |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Outer Race Diameter | 124.5 mm |
| I.D. Outer Race | 124.5 |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 179 kN |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Inside Dia. | 65 mm |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 4.96 LB |
| EAN or UPC | 637410082618 |

