- 95 mm Inner Diameter
- 200 mm Outer Diameter
- 45 mm Width
| Static Load Rating | 284 kN |
| O.D. | 200 mm |
| I.D. | 95 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Race Diameter | 173.5 mm |
| Static Load Rating [Max] | 284 kN |
| Outer Race Design | Separable Both Directions |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Outside Dia. | 200 mm |
| Cage Material | Brass |
| Inside Dia. | 95 mm |
| Dynamic Load Rating | 255 kN |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| I.D. Outer Race | 173.5 |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Weight | 13.78 LB |
| EAN or UPC | 637410083004 |

