- 150 mm Inner Diameter
- 320 mm Outer Diameter
- 65 mm Width
| I.D. | 150 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Cage Material | Brass |
| Material | Steel |
| I.D. Outer Race | 283 |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 688 kN |
| Outside Dia. | 320 mm |
| Static Load Rating | 921 kN |
| Outer Race Diameter | 283 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| O.D. | 320 mm |
| Static Load Rating [Max] | 921 kN |
| Fillet Radius | 4 mm |
| Inside Dia. | 150 mm |
| Outer Race Design | Separable Both Directions |
| Weight | 60.19 LB |
| EAN or UPC | 637410083226 |

