- 140 mm Inner Diameter
- 190 mm Outer Diameter
- 30 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 385 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| I.D. | 140 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 385 kN |
| O.D. | 190 mm |
| Dynamic Load Rating | 232 kN |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Outside Dia. | 190 mm |
| Inside Dia. | 140 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 1600 rpm |
| Weight | 5.51 LB |
| EAN or UPC | 637410084247 |

