- 150 mm Inner Diameter
- 270 mm Outer Diameter
- 73 mm Width
| O.D. | 270 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inside Dia. | 150 mm |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Dynamic Load Rating | 830 kN |
| Static Load Rating [Max] | 1180 kN |
| Limiting Speed - Grease | 1500 rpm |
| I.D. | 150 mm |
| Static Load Rating | 1180 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 1200 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Outside Dia. | 270 mm |
| Weight | 40.57 LB |
| EAN or UPC | 637410084636 |

