- 65 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 16 mm Width
| O.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4200 rpm |
| Inside Dia. | 65 mm |
| Outside Dia. | 90 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3100 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 86 kN |
| I.D. | 65 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 60 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 86 kN |
| Weight | 0.68 LB |
| EAN or UPC | 637410083578 |

