- 100 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 24 mm Width
| Limiting Speed - Oil | 2300 rpm |
| I.D. | 100 mm |
| Static Load Rating | 206 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2700 rpm |
| Dynamic Load Rating | 136 kN |
| Static Load Rating [Max] | 206 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Outside Dia. | 140 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inside Dia. | 100 mm |
| Material | Steel |
| O.D. | 140 mm |
| Weight | 2.45 LB |
| EAN or UPC | 637410083967 |

