- 120 mm Inner Diameter
- 165 mm Outer Diameter
- 27 mm Width
| Outside Dia. | 165 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 180 kN |
| Static Load Rating [Max] | 295 kN |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Inside Dia. | 120 mm |
| O.D. | 165 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 1900 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 295 kN |
| I.D. | 120 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2300 rpm |
| Weight | 3.73 LB |
| EAN or UPC | 637410084124 |

