- 240 mm Inner Diameter
- 320 mm Outer Diameter
- 48 mm Width
| Fillet Radius | 2 mm |
| Limiting Speed - Oil | 750 rpm |
| Inside Dia. | 240 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| I.D. | 240 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 1200 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 1140 kN |
| Outside Dia. | 320 mm |
| Dynamic Load Rating | 610 kN |
| Static Load Rating | 1140 kN |
| O.D. | 320 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Weight | 23.15 LB |
| EAN or UPC | 637410084766 |

