- 55 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 26 mm Width
| Static Load Rating | 138 kN |
| Outside Dia. | 90 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Dynamic Load Rating | 107 kN |
| Inside Dia. | 55 mm |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 138 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Weight | 1.41 LB |
| EAN or UPC | 637410083585 |

