- 50 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 20 mm Width
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Static Load Rating | 69.2 kN |
| I.D. | 50 mm |
| Dynamic Load Rating | 61.2 kN |
| Static Load Rating [Max] | 69.2 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Brass |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| O.D. Inner Race | 59.5 |
| Outside Dia. | 90 mm |
| Material | Steel |
| Inside Dia. | 50 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Weight | 1.08 LB |
| EAN or UPC | 637410080478 |

