- 105 mm Inner Diameter
- 190 mm Outer Diameter
- 36 mm Width
| Radial Internal Clearance | Standard |
| O.D. | 190 mm |
| Static Load Rating [Max] | 256 kN |
| Dynamic Load Rating | 210 kN |
| Outside Dia. | 190 mm |
| Material | Steel |
| O.D. Inner Race | 133 |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Inside Dia. | 105 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 256 kN |
| Cage Material | Brass |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| I.D. | 105 mm |
| Weight | 9.04 LB |
| EAN or UPC | 637410081253 |

