- 25 mm Inner Diameter
- 62 mm Outer Diameter
- 17 mm Width
| Inside Dia. | 25 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 25 mm |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| O.D. | 62 mm |
| O.D. Inner Race | 34 |
| Static Load Rating [Max] | 37 kN |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 41.2 kN |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Static Load Rating | 37 kN |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Outside Dia. | 62 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Weight | 0.54 LB |
| EAN or UPC | 637410082083 |

