- 80 mm Inner Diameter
- 170 mm Outer Diameter
- 39 mm Width
| I.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 253 kN |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Inner Race | 101 |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 170 mm |
| Outside Dia. | 170 mm |
| Material | Steel |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Static Load Rating | 277 kN |
| Static Load Rating [Max] | 277 kN |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Inside Dia. | 80 mm |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 8.82 LB |
| EAN or UPC | 637410082830 |

