- 90 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 67 mm Width
| Inside Dia. | 90 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Type | Full Complement |
| Static Load Rating [Max] | 560 kN |
| Outside Dia. | 140 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Static Load Rating | 560 kN |
| Limiting Speed - Oil | 2200 rpm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 355 kN |
| Rows of Balls | Double |
| Fillet Radius | 2 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Weight | 7.98 LB |
| EAN or UPC | 637410084001 |

