- 190 mm Inner Diameter
- 240 mm Outer Diameter
- 50 mm Width
| Type | Full Complement |
| Inside Dia. | 190 mm |
| I.D. | 190 mm |
| Dynamic Load Rating | 315 kN |
| O.D. | 240 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Inch/Metric | Metric |
| Outside Dia. | 240 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1500 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 750 kN |
| Limiting Speed - Oil | 1100 rpm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 750 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Weight | 12.46 LB |
| EAN or UPC | 637410084520 |

