- 100 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 40 mm Width
| Rows of Balls | Double |
| Limiting Speed - Oil | 2000 rpm |
| Outside Dia. | 140 mm |
| Material | Steel |
| I.D. | 100 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2700 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 380 kN |
| Type | Full Complement |
| Dynamic Load Rating | 196 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 380 kN |
| Inside Dia. | 100 mm |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 637410084018 |

