- 110 mm Inner Diameter
- 150 mm Outer Diameter
- 40 mm Width
| Fillet Radius | 1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 1800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 204 kN |
| Rows of Balls | Double |
| Outside Dia. | 150 mm |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2500 rpm |
| Type | Full Complement |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 150 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inside Dia. | 110 mm |
| Static Load Rating [Max] | 410 kN |
| Static Load Rating | 410 kN |
| I.D. | 110 mm |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 637410084094 |

