- 130 mm Inner Diameter
- 180 mm Outer Diameter
- 50 mm Width
| Rows of Balls | Double |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 530 kN |
| O.D. | 180 mm |
| Type | Full Complement |
| I.D. | 130 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 2100 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 1500 rpm |
| Outside Dia. | 180 mm |
| Material | Steel |
| Inside Dia. | 130 mm |
| Dynamic Load Rating | 265 kN |
| Static Load Rating | 530 kN |
| Weight | 8.71 LB |
| EAN or UPC | 637410084223 |

