- 20 mm Inner Diameter
- 42 mm Outer Diameter
- 30 mm Width
| Inside Dia. | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Rows of Balls | Double |
| I.D. | 20 mm |
| Material | Steel |
| Limiting Speed | 4000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 49 kN |
| Fillet Radius | 0.3 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating | 49 kN |
| Dynamic Load Rating | 40.5 kN |
| Type | Full Complement |
| Outside Dia. | 42 mm |
| O.D. | 42 mm |
| Weight | 0.44 LB |
| EAN or UPC | 637410083301 |

