- 25 mm Inner Diameter
- 47 mm Outer Diameter
- 30 mm Width
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Dynamic Load Rating | 44.5 kN |
| Type | Full Complement |
| O.D. | 47 mm |
| Outside Dia. | 47 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 58 kN |
| Inside Dia. | 25 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 25 mm |
| Limiting Speed | 3600 rpm |
| Fillet Radius | 0.3 mm |
| Static Load Rating | 58 kN |
| Weight | 0.53 LB |
| EAN or UPC | 637410083332 |

