- 30 mm Inner Diameter
- 55 mm Outer Diameter
- 34 mm Width
| Type | Full Complement |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| I.D. | 30 mm |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 55 mm |
| Fillet Radius | 0.3 mm |
| Limiting Speed | 3000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 67 kN |
| Rows of Balls | Double |
| Inside Dia. | 30 mm |
| Static Load Rating | 67 kN |
| O.D. | 55 mm |
| Dynamic Load Rating | 50 kN |
| Weight | 0.82 LB |
| EAN or UPC | 637410083363 |

