- 40 mm Inner Diameter
- 68 mm Outer Diameter
- 38 mm Width
| Inside Dia. | 40 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 40 mm |
| O.D. | 68 mm |
| Static Load Rating | 103 kN |
| Type | Full Complement |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 103 kN |
| Outside Dia. | 68 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Dynamic Load Rating | 76 kN |
| Limiting Speed | 2400 rpm |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Weight | 1.24 LB |
| EAN or UPC | 637410083448 |

