- 50 mm Inner Diameter
- 80 mm Outer Diameter
- 40 mm Width
| Rows of Balls | Double |
| Inside Dia. | 50 mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating | 142 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 97 kN |
| Static Load Rating [Max] | 142 kN |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Limiting Speed | 2000 rpm |
| Type | Full Complement |
| O.D. | 80 mm |
| Outside Dia. | 80 mm |
| Weight | 1.68 LB |
| EAN or UPC | 637410083516 |

