- 70 mm Inner Diameter
- 110 mm Outer Diameter
- 54 mm Width
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Type | Full Complement |
| Outside Dia. | 110 mm |
| Static Load Rating | 265 kN |
| Static Load Rating [Max] | 265 kN |
| Rows of Balls | Double |
| Inside Dia. | 70 mm |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| O.D. | 110 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 168 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed | 1400 rpm |
| Weight | 4.12 LB |
| EAN or UPC | 637410083806 |

