- 90 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 67 mm Width
| Outside Dia. | 140 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Dynamic Load Rating | 305 kN |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Static Load Rating | 510 kN |
| Type | Full Complement |
| Inside Dia. | 90 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed | 1100 rpm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 510 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Weight | 8.18 LB |
| EAN or UPC | 637410084025 |

