- 150 mm Inner Diameter
- 225 mm Outer Diameter
- 100 mm Width
| O.D. | 225 mm |
| Inside Dia. | 150 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1260 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Double |
| Type | Full Complement |
| Outside Dia. | 225 mm |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| I.D. | 150 mm |
| Limiting Speed | 700 rpm |
| Dynamic Load Rating | 710 kN |
| Static Load Rating | 1260 kN |
| Weight | 29.76 LB |
| EAN or UPC | 637410084469 |

