- 160 mm Inner Diameter
- 240 mm Outer Diameter
- 109 mm Width
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Type | Full Complement |
| I.D. | 160 mm |
| Fillet Radius | 0.6 mm |
| Static Load Rating | 1360 kN |
| Outside Dia. | 240 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 240 mm |
| Inside Dia. | 160 mm |
| Limiting Speed | 650 rpm |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Double |
| Dynamic Load Rating | 740 kN |
| Static Load Rating [Max] | 1360 kN |
| Weight | 36.38 LB |
| EAN or UPC | 637410084537 |

