- 45 mm Inner Diameter
- 75 mm Outer Diameter
- 16 mm Width
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Static Load Rating | 34.8 kN |
| Outside Dia. | 75 mm |
| Fillet Radius | 1 mm |
| Dynamic Load Rating | 31.4 kN |
| Material | Steel |
| O.D. | 75 mm |
| O.D. Inner Race | 52.5 |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 34.8 kN |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 45 mm |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Inside Dia. | 45 mm |
| Weight | 0.57 LB |
| EAN or UPC | 637410085169 |

