- 55 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 18 mm Width
| Limiting Speed - Grease | 7800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 37.7 kN |
| Static Load Rating | 43.4 kN |
| Limiting Speed - Oil | 9200 rpm |
| Outside Dia. | 90 mm |
| Static Load Rating [Max] | 43.4 kN |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 90 mm |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| I.D. | 55 mm |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| O.D. Inner Race | 64.5 |
| Inside Dia. | 55 mm |
| Material | Steel |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Weight | 0.88 LB |
| EAN or UPC | 637410085190 |

