- 75 mm Inner Diameter
- 115 mm Outer Diameter
- 20 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 75 kN |
| Limiting Speed - Oil | 6600 rpm |
| Outside Dia. | 115 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Inside Dia. | 75 mm |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 75 mm |
| Static Load Rating | 75 kN |
| Dynamic Load Rating | 60 kN |
| O.D. Inner Race | 85 |
| Cage Material | Brass |
| O.D. | 115 mm |
| Weight | 1.66 LB |
| EAN or UPC | 637410085473 |

