- 110 mm Inner Diameter
- 170 mm Outer Diameter
- 28 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 170 mm |
| Inside Dia. | 110 mm |
| Cage Material | Brass |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Inner Race | 125 |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Static Load Rating | 167 kN |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 127 kN |
| Static Load Rating [Max] | 167 kN |
| I.D. | 110 mm |
| O.D. | 170 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Weight | 5.25 LB |
| EAN or UPC | 637410085299 |

