- 130 mm Inner Diameter
- 200 mm Outer Diameter
- 33 mm Width
| Static Load Rating | 221 kN |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Cage Material | Brass |
| Outside Dia. | 200 mm |
| O.D. | 200 mm |
| Static Load Rating [Max] | 221 kN |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 130 mm |
| Inside Dia. | 130 mm |
| O.D. Inner Race | 148 |
| Dynamic Load Rating | 163 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Material | Steel |
| Weight | 8.62 LB |
| EAN or UPC | 637410085336 |

