- 160 mm Inner Diameter
- 240 mm Outer Diameter
- 38 mm Width
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| O.D. Inner Race | 180 |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| I.D. | 160 mm |
| O.D. | 240 mm |
| Static Load Rating [Max] | 328 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Outside Dia. | 240 mm |
| Dynamic Load Rating | 230 kN |
| Inside Dia. | 160 mm |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Static Load Rating | 328 kN |
| Weight | 13.12 LB |
| EAN or UPC | 637410085381 |

