- 200 mm Inner Diameter
- 310 mm Outer Diameter
- 51 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. Inner Race | 229 |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Outside Dia. | 310 mm |
| Dynamic Load Rating | 395 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Static Load Rating [Max] | 590 kN |
| O.D. | 310 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Inside Dia. | 200 mm |
| Static Load Rating | 590 kN |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 200 mm |
| Weight | 31.97 LB |
| EAN or UPC | 637410085459 |

