- 80 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 26 mm Width
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Inside Dia. | 80 mm |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 139 kN |
| I.D. | 80 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| O.D. | 140 mm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Outside Dia. | 140 mm |
| Static Load Rating [Max] | 166 kN |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Static Load Rating | 166 kN |
| O.D. Inner Race | 95.3 |
| Weight | 3.64 LB |
| EAN or UPC | 637410080959 |

