- 90 mm Inner Diameter
- 160 mm Outer Diameter
- 30 mm Width
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 215 kN |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Material | Steel |
| O.D. | 160 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 180 kN |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Cage Material | Brass |
| O.D. Inner Race | 107 |
| Static Load Rating [Max] | 215 kN |
| I.D. | 90 mm |
| Inside Dia. | 90 mm |
| Outside Dia. | 160 mm |
| Weight | 5.18 LB |
| EAN or UPC | 637410081109 |

