- 35 mm Inner Diameter
- 72 mm Outer Diameter
- 23 mm Width
| Inside Dia. | 35 mm |
| O.D. Inner Race | 44 |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 69.8 kN |
| Material | Steel |
| I.D. | 35 mm |
| Outside Dia. | 72 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Dynamic Load Rating | 64.9 kN |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 1.1 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Static Load Rating | 69.8 kN |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Weight | 0.88 LB |
| EAN or UPC | 637410085718 |

