- 100 mm Inner Diameter
- 180 mm Outer Diameter
- 34 mm Width
| Outside Dia. | 180 mm |
| Static Load Rating | 305.5 kN |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 305.5 kN |
| O.D. | 180 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Inside Dia. | 100 mm |
| I.D. | 100 mm |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Inner Race | 119 |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Dynamic Load Rating | 248.6 kN |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 7.61 LB |
| EAN or UPC | 637410081222 |

