- 140 mm Inner Diameter
- 250 mm Outer Diameter
- 68 mm Width
| O.D. Inner Race | 169 |
| Static Load Rating [Max] | 780 kN |
| Material | Steel |
| I.D. | 140 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| O.D. | 250 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Dynamic Load Rating | 543 kN |
| Outside Dia. | 250 mm |
| Static Load Rating | 780 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inside Dia. | 140 mm |
| Cage Material | Brass |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Weight | 33.07 LB |
| EAN or UPC | 637410086623 |

