- 160 mm Inner Diameter
- 290 mm Outer Diameter
- 80 mm Width
| I.D. | 160 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| O.D. Inner Race | 193 |
| Limiting Speed - Oil | 2200 rpm |
| Dynamic Load Rating | 706 kN |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 1128 kN |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| O.D. | 290 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1128 kN |
| Inside Dia. | 160 mm |
| Cage Material | Brass |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Outside Dia. | 290 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1800 rpm |
| Weight | 53.57 LB |
| EAN or UPC | 637410088016 |

