- 120 mm Inner Diameter
- 215 mm Outer Diameter
- 40 mm Width
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 461 kN |
| Static Load Rating | 461 kN |
| Inside Dia. | 120 mm |
| O.D. Inner Race | 143.5 |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| O.D. | 215 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 2.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| I.D. | 120 mm |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 359.4 kN |
| Outside Dia. | 215 mm |
| Weight | 12.68 LB |
| EAN or UPC | 637410081376 |

