- 130 mm Inner Diameter
- 230 mm Outer Diameter
- 40 mm Width
| I.D. | 130 mm |
| O.D. | 230 mm |
| O.D. Inner Race | 153.5 |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Cage Material | Brass |
| Inside Dia. | 130 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 356 kN |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Outside Dia. | 230 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Static Load Rating | 443 kN |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 443 kN |
| Material | Steel |
| Weight | 14.22 LB |
| EAN or UPC | 637410081451 |

