- 150 mm Inner Diameter
- 270 mm Outer Diameter
- 45 mm Width
| I.D. | 150 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 550 kN |
| Cage Material | Brass |
| O.D. Inner Race | 182 |
| Static Load Rating | 550 kN |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Fillet Radius | 3 mm |
| O.D. | 270 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inside Dia. | 150 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Outside Dia. | 270 mm |
| Dynamic Load Rating | 422 kN |
| Weight | 26.02 LB |
| EAN or UPC | 637410083134 |

