- 55 mm Inner Diameter
- 120 mm Outer Diameter
- 43 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Inside Dia. | 55 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Fillet Radius | 2 mm |
| Static Load Rating | 213 kN |
| Outside Dia. | 120 mm |
| Static Load Rating [Max] | 213 kN |
| I.D. | 55 mm |
| Dynamic Load Rating | 187.3 kN |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 120 mm |
| Material | Steel |
| O.D. Inner Race | 70.5 |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Weight | 4.96 LB |
| EAN or UPC | 637410087507 |

