- 90 mm Inner Diameter
- 190 mm Outer Diameter
- 43 mm Width
| Inside Dia. | 90 mm |
| Static Load Rating [Max] | 486 kN |
| O.D. | 190 mm |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Outside Dia. | 190 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 3600 rpm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Cage Material | Brass |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. Inner Race | 113.5 |
| Dynamic Load Rating | 405 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 486 kN |
| Weight | 17.66 LB |
| EAN or UPC | 637410087828 |

