- 100 mm Inner Diameter
- 215 mm Outer Diameter
- 73 mm Width
| Static Load Rating | 714 kN |
| I.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Outside Dia. | 215 mm |
| Material | Steel |
| O.D. | 215 mm |
| Inside Dia. | 100 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Inner Race | 127.5 |
| Dynamic Load Rating | 568 kN |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Static Load Rating [Max] | 714 kN |
| Weight | 26.46 LB |
| EAN or UPC | 637410087910 |

