- 160 mm Inner Diameter
- 290 mm Outer Diameter
- 48 mm Width
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass |
| Static Load Rating [Max] | 666 kN |
| I.D. | 160 mm |
| Radial Internal Clearance | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating | 666 kN |
| Limiting Speed - Oil | 2400 rpm |
| O.D. Inner Race | 195 |
| Fillet Radius | 3 mm |
| Inner Race Design | Separable Both Directions |
| Dynamic Load Rating | 498 kN |
| Inside Dia. | 160 mm |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| O.D. | 290 mm |
| Outside Dia. | 290 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 32.19 LB |
| EAN or UPC | 637410081598 |

